enternasyonal-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

radyo, siir, network, foto, sohbet,,,,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Grup Yorum
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyC.tesi Mayıs 01, 2010 7:34 pm tarafından beko_lg

» Din Konusuna Yaklaşımda İpuçları - Metin Çulhaoğlu
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyC.tesi Mart 20, 2010 4:08 pm tarafından Cemo

» Turhan Selcuk
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyC.tesi Mart 13, 2010 12:40 am tarafından mahir_che

» 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün 100. Yılında Buluşma Noktaları
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyCuma Mart 05, 2010 11:32 pm tarafından Cemo

» Yeni bulusma yerimiz
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyCuma Mart 05, 2010 5:20 am tarafından Yoldaş

» Adobe Acrobat 9.2.0 Professional Extended
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyPaz Şub. 28, 2010 8:08 pm tarafından mahir_che

» Tekel Iscilerinin Direnisi
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyPaz Ocak 31, 2010 5:06 pm tarafından mahir_che

» Ugur Mumcu Cinayetinde son durum;
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyPaz Ocak 31, 2010 4:41 pm tarafından mahir_che

» .................
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyC.tesi Kas. 14, 2009 2:14 pm tarafından faruknur

» Acronis True Image
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyPaz Kas. 01, 2009 2:05 am tarafından mahir_che

En iyi yollayıcılar
Cemo
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Vote_lcapII. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Voting_barII. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Vote_rcap 
isyan_ateşi
II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Vote_lcapII. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Voting_barII. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Vote_rcap 
mahir_che
turgay06
Admin
talatcocu
Red_hangman
cirkin kral
ATHENA
beko_lg
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 77 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 3:57 pm tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 55 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: TuErSa

Kullanıcılarımız toplam 196 mesaj attılar bunda 136 konu

II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu

YazarMesaj
Cemo
Yeni Üye
Cemo

<<>> :

II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu Empty
MesajKonu: II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu   II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu EmptyCuma Mayıs 15, 2009 11:26 pm

Türlerin Kökeni’nin Yayınlanmasının 150. Yılında II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu

Evrim düşüncesi, Charles Darwin’ in Türlerin Kökeni Üzerine adlı eserinin 1859 yılında yayımlanmasıyla birlikte tarihte ilk kez bilimsel temele kavuştu. Aradan geçen 150 yıl boyunca bilimin yoğun sorgulamasından başarıyla çıkan ve yeryüzündeki canlı çeşitliliğini en iyi şekilde açıklayan evrim kuramı, özellikle 20. yüzyıl boyunca keşfedilen yeni taşıllar ve bilimin her dalında yapılan çalışmalarla daha da güçlü konuma geldi. Dahası evrimsel bilgi birikimi, tıp, tarım, doğal hayatı koruma gibi çok çeşitli alanlarda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin önünü açtı.

Charles Darwin’ in somutlaştırdığı evrim kuramı, ortaya atıldığından bu yana evrim ve bilim karşıtlığının hedefi olmuştur. Bu bağlamda evrime ve bilime karşı yürütülen çok yoğun kampanyalar sonucunda bilimsel gerçeklerin geniş toplum kesimlerine ulaşımı engellenmektedir. Ne yazık ki ülkemizde de durum farklı değildir. Bilim karşıtlığına 1985 yılında öğretim programlarında yer verilmeye başlanmış ve Türkiye 2000’li yıllarda Dünya’da ilk ve orta öğretimde bilimsel yöntemi yanlış öğreten tek laik ülke olarak ön plana çıkmıştır. Hatta, inanç ile bilim insan düşüncesinin birbiri ile çatışan karşıt ürünleriymiş gibi tanıtılarak, toplumun değer yargıları üzerinden yoğun bir kampanya yürütülmektedir. Bunun bir sonucu olarak, 34 çağdaş ülke arasında yapılan bir çalışmada evrim ve bilimin benimsenmesi açısından Türkiye, son sırada yer almaktadır.

Evrim, bilim ve toplumsal gelişme arasında sıkı bir ilişkinin olduğu yadsınamaz. Bu gerçekten yola çıkarak, “doğal seçilim yoluyla evrim” kuramını bizlere ilk tanıtan ‘Türlerin Kökeni Üzerine’ kitabının yayımlanmasının 150. yılında “II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu”nu düzenliyoruz. Konunun uzmanı bilim insanları ile eğitimcilerin konuşmacı olarak yer alacağı sempozyumda, hem evrim kuramı ayrıntılı olarak tanıtılacak, hem de çeşitli alanlardaki uygulamaları ele alınacaktır. Sempozyum aracılığı ile kuramı ve bilimsel düşünceyi kamuoyuna doğru şekilde tanıtmayı, toplum-bilim bağının güçlendirilmesini, mevcut önyargıların yıkılmasını ve ülkemizin ilerlemesine ve aydınlanmasına katkı sunmayı amaçlamaktayız.

>>> Katılım Başvuru Formu <<<

>>> Bilgi İçin... <<<

23 -24 Mayıs 2009

II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu
1 sayfadaki 1 sayfası