radyo, siir, network, foto, sohbet,,,,
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Grup Yorum
C.tesi Mayıs 01, 2010 7:34 pm tarafından beko_lg

» Din Konusuna Yaklaşımda İpuçları - Metin Çulhaoğlu
C.tesi Mart 20, 2010 4:08 pm tarafından Cemo

» Turhan Selcuk
C.tesi Mart 13, 2010 12:40 am tarafından mahir_che

» 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün 100. Yılında Buluşma Noktaları
Cuma Mart 05, 2010 11:32 pm tarafından Cemo

» Yeni bulusma yerimiz
Cuma Mart 05, 2010 5:20 am tarafından Yoldaş

» Adobe Acrobat 9.2.0 Professional Extended
Paz Şub. 28, 2010 8:08 pm tarafından mahir_che

» Tekel Iscilerinin Direnisi
Paz Ocak 31, 2010 5:06 pm tarafından mahir_che

» Ugur Mumcu Cinayetinde son durum;
Paz Ocak 31, 2010 4:41 pm tarafından mahir_che

» .................
C.tesi Kas. 14, 2009 2:14 pm tarafından faruknur

» Acronis True Image
Paz Kas. 01, 2009 2:05 am tarafından mahir_che

En iyi yollayıcılar
Cemo
 
isyan_ateşi
 
mahir_che
 
turgay06
 
Admin
 
talatcocu
 
Red_hangman
 
cirkin kral
 
ATHENA
 
beko_lg
 
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 77 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 3:57 pm tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 55 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: TuErSa

Kullanıcılarımız toplam 196 mesaj attılar bunda 136 konu

Paylaş | 
 

 "29 Kasım' da Ankara'dayız..."

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Cemo
Yeni Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 128
Yaş : 35
<<>> :
Kayıt tarihi : 03/09/08

MesajKonu: "29 Kasım' da Ankara'dayız..."   Cuma Kas. 21, 2008 9:39 pm

Ekonomik krize ve antidemokratik uygulamalara karşı emekten ve demokrasiden yana güçlü bir muhalefet oluşturabilmek için, Türkiye’nin tüm illerinde basın açıklamaları ve oturma eylemleri gerçekleştirildi.

soL (HABER MERKEZİ)
KESK ve DİSK’in çağrısıyla 29 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek olan “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”ne sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tarafından ülkenin dört bir yanından çağrı yapıldı. “Zamlar geri alınsın, emek ve demokrasi programı hayata geçirilsin” talebiyle yapılan eylemlerde, AKP’ye karşı ortak mücadele kararı çıktı.

İzmir
Eylem, saat 14:00’da Basmane Fuar Meydanı’nda bir araya gelen KESK, DİSK, TKP, Yurtsever Cephe, Halkevleri, ÖDP, EMEP, SDP, ESP üyelerinin alkışları ve sloganlarıyla başladı. Basmane Fuar Meydanı’ndan Konak eski Sümerbank önüne yürünen eylemde “Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek” pankartı taşındı.

Yol boyunca, “Susma sustukça yeni zamlar gelecek”, “AKP’den büyük halk var”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “İşçi düşmanı işbirlikçi AKP”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı. Eylemde emekçiler, “AKP zammını al başına çal”, “Doğalgaz zammına karşı doğal direniş” ve “Zamlar geri alınsın” dövizlerini taşıdı.

Konak eski Sümerbank önüne gelen eylemciler burada yapılan basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçtiler. Emekçiler oturma eyleminde AKP’nin emekçi karşıtı politikalarını alkışlar ve ıslıklarla protesto etti.

Ordu
KESK tarafından mitinge çağrı amaçlı yapılan basın açıklaması, Ordu Şadırvan önünde siyasi partilerin katılımıyla gerçekleşti. Basın açıklamasına TKP, ÖDP, EMEP ve CHP katıldı. KESK dönem sözcüsü Eğitim-Sen Şube Başkanı Ahmet Süngü’nün okuduğu açıklamada AKP hükümetine karşı kararlılığmızı göstermek ve taleplerimizi haykırmak için bir araya geldik denilirken AKP’nin iktidara geldiği günden beri tüm tercihlerini sermaye kesimlerinden yana yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “Bugüne kadar yaşanan tüm krizlerin bedelini, işsiz, aç ve açıkta kalarak ödeyen emekçi ve yoksul kesimler, bir kez daha ekonomik krizin olumsuz sonuçlarıyla burun buruna getirilmiştir. 2008 yılı başından bu yana doğalgaza, elektriğe ve temel gıda maddelerine yapılan zamlar, zaten büyük bir geçim sıkıntısı içinde olan emekçi ve yoksul kesimlerin hayatını iyice zorlaştırmıştır. Tüm dünyada fiyatlar düşerken, Türkiye’de tüm ürünlere birbiri ardına zamlar gelmektedir. Faturalar ve mutfak harcamaları, geçen kışın neredeyse iki katına çıkmıştır” ifadelerine yer verildi.

Sosyal güvenlik yasasına da değinilerek, “Mecliste bulunan Hastaneler Birliği Yasa Tasarısı ile kamu hastanelerinin özelleştirilmesi yolunda adım atılmak istenmektedir. Halkın büyük bir çoğunluğunun itirazına rağmen hayata geçirilen SSGSS yasasının olumsuzlukları gündelik yaşamda kendini göstermeye başlamışken, sağlık alanını tamamen piyasalaştıracak bu adım derhal geri çekilmelidir” dendi.

Basın açıklaması ardından oturma etlemine geçen KESK üyelerine TKP, ÖDP ve EMEP üyeleri de eşlik etti. Açıklama boyunca ve oturma eylemi süresince, “Tayip zammını al başına çal”, “AKP’yi istemiyoruz”, “AKP halka hesap verecek”, “Tayip Amerikaya Fetullah’ın yanına”, “Bu memleket bizim satılık değil” sloganları atıldı.

Mersin
Eğitim-Sen binası önünde toplanan yüzlerce Mersinli “Emek Barış ve Demokrasi” mitingine çağrı yapmak için Mersin Taş Bina önüne doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Halkın eyleme sloganlara katılarak, alkışlayarak yoğun bir destek verdiği gözlendi. Yürüyüş boyunca “Zam zulüm işkence halk düşmanı AKP”, “Parasız eğitim parasız sağlık”, “Üzmezin uçkuru AKP’nin gururu” sloganları atıldı.

KESK dönem sözcüsü Ahmet Antme’nin okuduğu basın açıklamasında “Bu krizi biz yaratmadık ve bedelini ödemeyi kabullenmeyeceğiz! İşsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı emek, barış ve demokrasiden yana tüm kesimler 29 Kasım’da Ankara’ya bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kocaeli
İşçi ve kamu çalışanları sendikalarının yöneticileri ile bazı siyasi partilerin temsilcileri, zamlara olan tepkisini kalabalık bir toplulukla protesto eylemi gerçekleştirdi. Yürüyüş yolunda yaklaşık bir saat oturan eylemciler, sloganlarla taleplerini dile getirdi.

ESM Kocaeli Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan, yaptığı konuşmada, doğalgaz, elektrik ve temel gıda maddelerine yapılan zamların geçim sıkıntısı içinde olan emekçi ve yoksul kesimlerin hayatını iyice zorlaştırdığını dile getirerek, Tüm dünyada fiyatlar düşerken, Türkiye’de tüm ürünlere birbiri ardına zamlar geliyor. Faturalar ve mutfak harcamaları, geçen kışın neredeyse iki katına çıktı. Yanlış ekonomik tercihlerin ürünü olan kriz sonucunda yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle tüm sektörde büyük bir işten çıkarma dalgası yaşanmaktadır. AKP ise sadece seyretmekle yetiniyor” dedi.

Çalışkan, hükümetin krizi görmezden gelmesinin “kriz olmadığı” anlamına gelmeyeceğini de anlatarak, şunları kaydetti: “Toplumun büyük bir kesimi krizle boğuşuyor. AKP ise tıpkı daha önceki hükümetlerin yaptığı gibi, krizi fırsat bilip, sosyal devlet uygulamalarını bütünüyle terk etmeye çalışmaktadır. Krizin etkisini daha da büyütmemek için başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere, son bir yıl içerisinde yapılan fahiş zamlar geri alınmalıdır. İşten çıkartmaları yasaklanmalı ve işsizlik fonunun amacı dışında kullanılmasına izin verilmemelidir.”

Krizi biz yaratmadık
AKP’nin, krizden çıkışı, darbe ve sıkıyönetim dönemlerindeki gibi baskıcı politikalarla toplumsal muhalefeti susturmakta aradığını da öne süren Çalışkan, “Ekonomik krizin daha derin sosyal sorunlar yaratmaması için, toplumun geniş kesimlerinin çıkarlarını gözeten ekonomik ve sosyal politikalar hayata geçirilmelidir. Bunun yolu ise antidemokratik ve faşizan uygulamalar yerine emek ve demokrasi yanlısı bir programın hayata geçirilmesidir” dedi.

İstanbul
Bakırköy Devlet Hastanesi önünde toplanan yaklaşık bin kişi slogan ve pankartlarla Bakırköy Özgürlük Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda KESK Genel Başkanı Sami Evren, DİSK adına Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Türk-İş’den mitinge destek veren şubeler adına Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm birer konuşma yaptı.

Okmeydanı
Dikilitaş Parkı’ndan saat 17:00’da yürüyüşle başlayan eylemde “Doğalgaz zammı geri alınsın”, “Zamlar geri çekilsin ocağımız sönmesin”, “Zam zulüm işkece halk düşmanı AKP”, “AKP zammını al başına çal”, “AKP elini cebimizden çek”, “Yoksullar değil AKP titresin”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Mahallelilerin ve esnafın yoğun ilgi gösterdiği eylemde, mahalleli kadınlar tencere ve tava çalarak eyleme destek verdi. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

AKP savaş hükümetine dönmüştür
Basın açıklamasını okuyan Gülten Ceren, “Tayyip Erdoğan ‘Kriz Türkiye’yi teğet geçer’, ‘Hamdolsun bize birşey olmaz’ diyerek krizin faturasını halka kesme niyetinde olduğunu açıkça göstermiştir. AKP hükümeti artık gerçek anlamda bir savaş hükümetine dönmüştür. Bir yandan krizin bedelini halka ödetmeye çalışıp, yoksulu, sadaka dağıtarak kendine bağlamaktadır. Öte yandan bu savaş hükümeti Kürt halkının kendisine tepki göstermesine “Ya sev ya terket” diyerek cevap verecek kadar ırkçı, ülke ekonomisini kirli savaşı finanse edecek şekilde düzenleyecek kadar anti-demokratiktir” dedi. Ceren çözüm olarak, başta doğalgaza yapılan zamlar olmak üzere tüm zamlar geri çekilmelidir. Asgari ihtiyaç düzeyinde elektrik, su ve doğalgaz ücretsiz verilmelidir. Okullarımızın ve hastanelerimizin elektrik, su doğalgaz borçları silinip, ücretsiz bir şekilde sağlanmalıdır diyerek bu defa sesimize kulaklarını tıkamasınlar. Çünkü yoksul halkın tokatı yönetenlerin canını çok yakar diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Eğitim-Sen 3 No’lu Şubesi Örgütlenme Sekreteri Oğuz Bozkurt söz alarak, Ankara’da düzenlenecek mitinge çağrı yaptı. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen, okulların doğalgaz faturalarının velilere ödetilmesine yönelik genelgeyi protesto edelim dedi.

www.sol.org.tr (16 Kasım 2008)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
"29 Kasım' da Ankara'dayız..."
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
enternasyonal-forum :: Gündemden ve Bizden :: Eylemler & Etkinlikler-
Buraya geçin: